Alergia a niepełnosprawność

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Getting your Trinity Audio player ready...

Zastanawiasz się czy Twój alergik jest osobą niepełnosprawną. Czy możesz starć się o orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu alergii? Jakie korzyści możesz mieć? Spróbujmy przeanalizować definicje niepełnosprawności i sprawdźmy, co z tego wyniknie… to do dzieła!

“niepełnosprawność oznacza wszelkie uszkodzenia lub braki – wynikające z uszkodzenia – zdolności wykonywania jakiejś czynności w sposób bądź  w zakresie uważanym za normalny dla człowieka”.

definicja  WHO z 1980 roku 

Co to jest niepełnosprawność?

Polskie prawo zdefiniowało niepełnosprawność dopiero w 1997 r ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Trzymając się tej definicji, dowiadujemy się, że osobą niepełnosprawną jest osoba, której stan fizyczny, psychiczny i umysłowy trwale lub okresowo ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności ogranicza zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, a jeśli nie ukończyły 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności.

Z definicji to by było na tyle. Teraz jak to interpretować pod kątem alergii.

Kiedy alergia jest zaliczana do niepełnosprawności?

Nie ma co ukrywać, że reakcje alergiczne są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania jednego z układów organizmu ludzkiego. Mówimy tu o układzie immunologicznym, który wpływa m.in na naszą odporność. Kontakt z alergenem powoduje wydzielenie tzw. mediatorów stanu zapalnego. Krótko mówiąc są to ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA UKŁADU IMMUNOLOGICZNEGO.

Teraz musimy zadać sobie pytanie, na ile alergia naszego dziecka (lub nasza) ogranicza możliwość jego “normalnego” funkcjonowania. Z alergiami jest o tyle problem, że mogą pojawić się w każdym wieku. Niektóre mogą zniknąć, można stosować odczulania i może też występować marsz alergiczny. Alergie mogą okresowo się nasilać lub stale się objawiać. Możesz mieć pokrzywkę po wypiciu szklanki mleka lub po 1mg, dostać duszności i wymiotów. Takich opcji może być tysiące. To oznacza tylko jedno. Każdy przypadek jest inny, wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia.

Teraz pora odpowiedzieć na pytanie: Czy występowanie alergii uniemożliwia Twojemu maluchowi “wypełnianie ról społecznych”?

Jeśli alergia uniemożliwia normalne funkcjonowanie i rozwój warto złożyć wniosek i stanąć na komisji w sprawie orzeczenia o niepełnosprawności. Zdarzają się sytuacje, gdy mały alergik nie może uczęszczać do przedszkola lub przedszkole odmawia jego przyjęcia z racji stanu zdrowia (brak możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki czyt. bezpieczeństwa życia i zdrowia). Jeśli dziecko wymaga odpowiednich sprzętów do funkcjonowania np. oczyszczacz powietrza, sztućce wykonane ze specjalnych tworzyw itd. warto rozważyć złożenie takiego wniosku.

Korzyści orzeczenia o niepełnosprawności

Jako mama alergika, doskonale wiem jak kosztowne są leki, maści, wizyty u lekarzy i specjalne “oprzyrządowanie”, nie wspominając już o zakupach spożywczych ( ser bez mleka ok 8 razy droższy za 100g produktu od sera z mleka krowiego!). Korzyści wynikające z przyznania orzeczenia o niepełnosprawności to m.in:

  • możliwość ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny ( w 2022roku ok 215zł/mc) https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny
  • niektóre przedszkola przyznają dodatkowe punkty rekrutacyjne za posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności
  • W zależności od struktury i możliwości kadrowych przedszkola, jest możliwość przydzielenia dziecka do grupy integracyjnej. Zaletą tego rozwiązania jest obecność większej ilości opiekunek w grupie. Dzięki czemu wiemy, że nasz alergik może być pod opieką większej ilości osób dorosłych. Ma to znaczenie przy posiłkach ( w przypadku alergii pokarmowej) i przy dodatkowych czynnościach pielęgnacji ciała ( przy alergiach kontaktowych)
  • Podczas wycieczek poza teren szkoły, dyrektor placówki, ze względu na obecność dziecka z niepełnosprawnością, może wyznaczyć dodatkowego opiekunka do grupy.
  • Możliwość skorzystania z ulgi podatkowej ( odliczenie m.in. kosztów zakupu leków)
  • Ulgi na środki transportu publicznego, podczas podroży do lekarza, szpitala, sanatorium i w drodze powrotnej
  • Ubiegania się o dofinansowanie do wyrobów medycznych i turnusów rehabilitacyjnych z PFRON

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Musisz przejść kolejne kroki:

1. Przygotuj pełną dokumentację medyczną. Zaczynając od urodzenia, przebiegu porodu, wszystkich wizyt u lekarzy w tym szczególnie specjalistów, alergologów, gastrologów, dermatologów itd. aż do chwili obecnej wraz z przeprowadzonymi badaniami. Krótko mówiąc, im więcej tym lepiej.

2. Pobierz wniosek ze strony PZON przynależnego do twojego miejsca zamieszkania PZON (Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności).

Zapoznaj się najpierw z zawartością wniosku i przeanalizuj jego elementy. Okaże się, że będziesz musiała przypomnieć sobie wiele szczegółów i chronologicznie je uporządkować. Na pewno pomocne będą w tym przygotowane w kroku 1 dokumenty medyczne.

3. Wypełnij wniosek i daj komuś do przeczytania. Dzięki temu upewnisz się, że jest to zrozumiałe i czy czegoś nie pominęłaś ( na pewno pomocna może stać się opinia męża).

4. Umów wizytę u pediatry. Wypełniony wniosek, wraz z kopiami dokumentów medycznych zanieś na umówioną wcześniej wizytę u pediatry prowadzącego maluszka. Wniosek zawiera również część, która musi wypełnić lekarz. Przygotuj się na liczne pytania ze strony pediatry. Zalecam też umówienie dwóch wizyt (15 min / pacjenta może okazać się za mało), aby lekarz dokładnie wszystko wypełnił i żebyś zdążyła wszystko opowiedzieć.

5. Złóż dokumenty. Wypełnione wnioski ( część swoja oraz pediatry, wraz z pieczątka lekarza i placówki medycznej!) dostarcz do przynależnego do Twojego miejsca zamieszkania oddziału POZN.

6. CZEKAJ!!!! ( pewnie około miesiąca) na decyzje komisji lekarskiej.

I to wszystko. Naprawdę nie jest to skomplikowane i czasochłonne. Powodzenia!

Podsumowanie:

  • Silna alergia dziecka może zostać zakwalifikowana jako niepełnosprawność (zazwyczaj kwalifikowana na czas określony np. 2 lata).
  • Istnieje wiele korzyści finansowych oraz organizacyjnych wynikających z posiadania takiego orzeczenia.
  • Złożenie wniosku i wypełnienie dokumentów nie zajmie Ci dużo czasu.
  • Bądź gotowa na odrzucenie wniosku. Nie ma dwóch takich samych alergików, więc nie porównuj!!!!

Powtórzę tu po raz kolejny, że kwestia otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności jest bardzo indywidualna. Może być sytuacja, że nie zostanie przyznane i nie ma co tu się oburzać na komisję. Są alergicy, którzy muszą przestrzegać diety i/lub brać leki tylko w okresie pylenia alergenu (lub tylko pod jego większym stężeniem np. na roztocza kurzu czy pleśń). Są też tacy, którzy nie mogą chodzić do przedszkola lub wyjść z domu bez wcześniejszego “nafaszerowania” lekami i inhalacjami KAZDEGO DNIA ! Każdy przypadek jest inny i należy tu zaufać Komisji Lekarskiej i uszanować jej decyzje.

Co nie zmienia faktu, że jeśli uważasz, że alergia u Twojego alergika “ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych” spróbuj złożyć podanie. Wiele pracy to nie kosztuje.

Źródło:

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2021 poz. 573)
  2. https://allergia.pl/blog/2021/09/14/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-ze-wzgledu-na-alergie-astme-lub-azs/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *